Asseo Han

Serdar-i Ekrem, Kuledibi
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: 1890’larda önceki hahambaşı David Asseo’nun ailesi tarafından yapıldığını düşündüğüm Asseo Han, bölgenin en önemli yapılarından biri olan Camondo Han ile karşı karşıyadır. Kargir yapı olan binanın iki ahşap cumbası, 1800’ler başı ahşap yapılarının tarzını ve onlara özgün bezemeleri taşımaktadır. 2003’te cumbalar binadan ayrılmış, düşmek üzere iken müdahale edilip binanın fasadı tamamen elden geçerek, kayıp olan giriş kapısı Beşiktaştaki bir eskiciden alınan eski bir İstanbul kapısı ile tamamlanmıştır. Binanın giriş katı kalebodur fayanslar ile kaplıyken bu fayanslar söküldüğünde kapı üzerindeki taşa kazınmış olan Latin harfleri, Arapça ve İbranice karakterlerle yazılmış olan ASSEO HAN yazısı ortaya çıkartılmıştır. Tarihçi Murat Belge’nin kitabında kayıp olarak geçen Asseo Han’ın bu bina olduğu da böylece belgelenmiştir. Üzerindeki kaçak kat, bir teras kazanımı ile geri çekilerek yapının özgün silueti ortaya çıkartılmıştır.

 

Daire 7’nin son zamanlarda işgalci evsizler ve midye dolma üreticileri tarafından kullanıldığı, restorasyon sırasında yer rabıtalarının altına fareler tarafından taşınan midye kabuklarından anlaşılıyordu. Aşırı harap halde, üstündeki ağır betonarme kaçak yapıyı taşımaya çalışırken kendisini restore etmeye başladık. Kaçak yapıyı hafifleterek dublex daire haline getirme hedefi ile özgün malzemeler kullanarak restore ettik. En üst kat olması sebebi ile çok su aldığı için tavan ve duvar kalem işlerinden maalesef hiç ipucu kalmamıştı. Ahşap cumbanın üstündeki balkona sahip daire, karşısındaki Camondo Han’ın terasını görmektedir.

Restorasyon yaklaşık 12 ay sürdü.

 

EN: Built approximately in the 1890s, Asseo Han takes its name from the family of the previous Chief Rabbi David Asseo. It is right across the Camondo Han (residence of Count Abraham Camondo) which is one of the most sumptuous buildings of the neighborhood. The Brick building has two wooden bow window extensions which carry the typical design and decorative style of wooden houses from the 18th century. In 2003 the wooden bow windows were derelict and about to fall. The entrance floor was covered with cheap tiles and a concrete floor was added. The original entrance door was gone and an aluminum door was mounted. The door is replaced with an old Istanbul door found at a junk shop in Besiktas. To return to the original silhouette of the building, the added floor is pulled back creating a small terrace. Clearing the tiles from the façade, on the mental stone of the entrance door, we found the inscription of ASSEO HAN in Latin, Ottoman and Hebrew characters. The Asseo Han which was mentioned in one of the books of historian Murat Belge as unidentified has finally been identified.

 

The floor number 7 which was lately occupied by the homeless and mussel dolma producers (the mussel shells carried under the floor boards by rats was a good hint) was in a very bad condition trying to resist under the weight of heavy concrete added floor. The flat underneath was visible through the missing floorboards. We started the restoration with the removal and rebuilding a smaller and lighter version of the added floor under engineer surveillance with the aim of creating a duplex flat. Unfortunately due to water infiltration for several years, the wall and ceiling decorations were all lost. The flat number 7 which has the balcony over the wooden bow windows sees the terrace of Camondo Han.

 

Using original reclaimed materials we finished the restoration which lasted approximately 12 months.