Ida Blue Adatepe

Adatepe, Kazdağları
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: Kaz dağları Adatepe mevkiinde bulunan, bir bahçe etrafındaki 3 adet taş binanın birleşiminden meydana gelen çok özellikli bir Hip Hotel oldu Ida Blue. Yıkık iki taş yapı ayağa kaldırılarak mevcut taş yapıya entegre edilmesi ile iş gerçekleştirildi. İç mekanların bölünmeleri, ince işleri ve mobilya perde gibi tüm dekorasyonundan sorumlu olduk.

Bu projeyi İtalyan decorator restoratör arkadaşım Alba Lingiardi ile üstlendik.

Mobilyaları eskicilerden alarak restore ettiğimiz objeler ile tamamladık. Hiçbir şey mağazadan alınmadı. Abajurlar, aydınlatmalar, tablolar, masalar, sandalyeler dahil her şey bizim tasarımımız oldu. Proje sahipleri bu konuda gerçekten çok asil davrandılar ve bize sonsuz güven göstererek yaratmamıza müdahale etmediler.

Hemen hemen her şey geri dönüşüm ile hayat buldu. Yaklaşık 14 ay süren iş bugün İda Blue Hotel’i ortaya çıkardı.

 

EN: Situated on the hills of the Ida Mountains the Adatepe Village is housing the Hip Hotel Ida Blue which was made with the integration of three stone houses around a big garden with a view over Aegean sea. We have been in charge of the internal divisions, decoration and the furnishing.

In this project, I worked with my decorator & restorer Italian friend Alba Lingiardi.

All the furniture either bought from junk sellers and restored by Alba or commissioned to carpenter masters. Even the lighting elements, decorative frames, upholstery, chairs and decorative objects are all fruit of our creation with recycled materials which are born again to a different life. The project owners have been fantastic to trust us and letting us free on creating and choosing materials and colors.

Almost everything is recycled and given a different form for integration to the surroundings of mythological Ida Mountains.

Ida Blue Hotel Opened its doors after almost 14 months of work.