Tatarbey Sokak No: 22

Kuledibi, Galata
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: 1800’ler ortasından kalma mütevazi bir evin girişindeki dükkan ve bodrumundan oluşan bu dublex daire, yanarak çökmüş bir binanın altındaymış. Temizlendikten sonra orijinal kalan yarısı yıkılmış bir sarnıç, kuyu ve taş merdiven basamakları etrafında daireyi şekillendirdik.

 

Sarnıç, içindeki su izleri dahi muhafaza edilerek duş odası haline getirildi. Yerler eski çini ve ahşaplarla döşendi. Kuyu temizlenerek ışıklandırıldı, alt kat yatak odası önü sık bitkili bir bahçe haline getirildi, üst teras önü yıkımlardan çıkan eski bir korkuluk ve üzerinde mermer saksıları olan klasik stilde korkuluk babaları ile tamamlandı. Yer vitrini ve üst merdiven korkuluğu da adapte edilerek oturmaya hazır hale geldi.

 

İddiasız ama 1800’ler ilk yarısının mimari özelliklerini çağrıştıran bina cephesi yangın sonrası görünümündeyken tamir gördü, silme üstleri ve dereler çinko olarak monte edildi, giyotin pencereleri ve yeşil pancurları iade edildi, demir giriş kapısı replika olarak yapıldı.

 

Tadilat 8 ay sürdü.

 

EN: This duplex flat is a conversion of the entrance floor shop and the basement of a modest house from the first half of 19th century. It was under a burnt and collapsed building. After cleaning of the debris, we formed this flat around the only original features found which were the cistern, the well and the stone stairs.

 

We preserved even the water marks in the cistern walls and converted it to a bathroom. It had a feeling of a shower inside a large stone capsule. We used old cement tiles and wood for the floors. The tiny outer space in front of the bedroom became a lush garden. A beautiful reclaimed fer frogé railing and two classic pillars with marble vases made the terrace which was only a platform. Of course the floor window showing the curved body of the cistern is added and with another old railing finishing the stone staircase the flat was ready to host.

 

The restoration finished approximately in 8 months.