Hakkında / About

Sezin Akkaya & Jeffrey Tucker

Jeffrey Charles Tucker

TR: 1830’larda İstanbul’a yerleşen İngiliz bir ailenin 4. kuşak ferdi. 1959 İstanbul doğumlu, öğrenimini Kadıköy Maarif Kolejinde yaptı, biraz da Boğaziçi Üniversitesi’ne gitti.

 

20 yaşında İtalya’ya, Milano’ya taşındı. 20 yıl ticaret ile uğraşarak İtalya’da kaldıktan sonra yeniden İstanbul’a döndü ve İtalyan restorasyon anlayışına duyduğu hayranlık, imrenme ve İstanbul’a özlemi ile restorasyona başladı.

 

İstanbul’a dönüşünde önce Asmalımescit, sonra Kuledibi ve daha sonra da Fener semtlerinde hep kendi restore ettiği evlerde oturdu. Fener’de Büyük dedesinin lakabı olan Takar Efendi markasını kullanarak bir cafe ve bir eskici dükkanı açtı. 2018 yılında faal olarak İstanbul’da sadece restorasyonu bu şehre katkı sağlayacağını düşündüğü projelerde çalışmakta. Restorasyonlarda kullanılabilecek her türlü nesneyi eskicilerden toplamaktan kendisini alamadığından ikinci eskici dükkanını açmak zorunda kaldı.

 

EN: The 4th generation member of a British family who has settled in Constantinople in 1830s. Born in Istanbul in 1959. Studied at Kadikoy Maarif Koleji and one term in Bogazici University.

 

Moved to Italy Milan at the age of 20 and stayed there for 20 years to turn back to Istanbul in the year 2000. Worked in family trade business . Childhood passion of old buildings, brought him to a deep appreciation of Italian and European art of restoration. Nostalgy to his natal city and the desire to contribute to the good restoration of his fellow buildings brought him to Istanbul.

 

Once in Istanbul, lived in houses restored by him, first in Asmalimescit, then in Galata and finally in Fener districts.  Using the Turkish nickname of his great grand father “Takar Efendi” opened a coffee  and architectural salvage shop in Fener.

In 2018, residing in Istanbul, he is working only in projects that might add something to the city’s civil architecture heritage value . He is still collecting architectural salvaged materials that might find life in the following projects.