Ankara Han D:6

Bankalar Caddesi, Karaköy
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: Bugün Ankara han diye adlandırılmış olan Lorando Han, 19. yüzyıl sonunda İstanbul’da Karaköy Palas ve St. Antoine Klisesi gibi daha bir çok eser bırakmış olan İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından Lorando Bank Binası olarak inşa edilmiş.

 

Sonrasında hep iş hanı olarak kullanılan bina maalesef Schindler asansöründen edilmiş ve biraz hoyrat kullanılarak üstüne gecekondu tarzında bir kat ilave edilmiş.

 

Orijinal üst kat olan Daire 6, zamanında teras içeri katılarak genişletilmiş bir daire. Üstünde de bir kat olduğundan, terası yeniden maalesef açamadık. Dairenin düzenini ve eski malzemelerini koruduk. Parkeleri eski tahtalarla yeniledik ve pencereleri orijinal şekillerini koruyarak yeniden yaptırdık. Üstü kaplanmış olan orijinal teras çinilerini ortaya çıkartarak tamir ettirdik.

 

Restorasyon 8 ay sürdü.

 

EN: Ankara Han was built as the Head offices of Lorando Bank, owned by the levantine Lorando family. The architect is Italian Giulio Mongeri who worked in Constantinople by the end of the 19th century and ornated Istanbul with many prestigious buildings amongst which the Karakoy Palas and St. Antoine Church in Pera cen be counted.

 

Always Used as an office building after Lorandos, it was deprived from its original Schindler lift, the terrace had been covered and a shabby floor has been added as the 7th floor.

 

We renewed this original 6th floor with the forced choice of keeping the once terrace room as the living room because of the added floor above it. We respected the original floor plan, keeping the few surviving features and adding old floor boards, restored radiators and wooden windows. The concealed terrace cement tiles have been uncovered and restored.

 

Restoration lasted for 8 months.