Ankara Han D:7

Bankalar Caddesi, Karaköy
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: Bugün Ankara han diye adlandırılmış olan Lorando Han, 19. yüzyıl sonunda İstanbul’da Karaköy Palas ve St. Antoine Klisesi gibi daha bir çok eser bırakmış olan İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından Lorando Bank Binası olarak inşa edilmiş.

 

Sonrasında hep iş hanı olarak kullanılan bina maalesef Schindler asansöründen edilmiş ve biraz hoyrat kullanılarak üstüne gecekondu tarzında bir kat ilave edilmiş.

 

İlave kat olan Daire 7’nin tadilatında dikkat edilen ana unsur, Mongeri’nin tasarımına uygun bir görüntü sergileyerek bina bütünlüğünde göze batmaması oldu.

 

Mongeri’nin tasarımına uyabileceğini düşündüğümüz olan yarı gotik pencereler, eğrisel hatlar, aynı döneme ait döküm balkon trabzanları, çinko, terracotta, 100 yıllık ahşaplar, çıkma kapılar ve aksesuarlar kullandığımız gibi ön ve arka cepheden geriye çekerek Mongeri’nin tasarımını rahatsız etmediğimizi umuyorum.

 

En azından eski gecekondu görünümünden kurtararak İstanbul’a yakışır bir müdahale yapmaya çalıştık.

 

EN: Ankara Han was built as the Head offices of Lorando Bank, owned by the levantine Lorando family. The architect is Italian Giulio Mongeri who worked in Constantinople by the end of the 19th century and ornated Istanbul with many prestigious buildings amongst which the Karakoy Palas and St. Antoine Church in Pera cen be counted.

 

Always Used as an office building after Lorandos, it was deprived from its original Schindler lift, the terrace had been covered and a shabby floor has been added as the 7th floor.

 

Our main concern has been to renew this added floor as if it had been designed by Mongeri so that it would not disturb his main building.

 

For this purpose, we opted for the semi gothic windows, curved lines, old cast iron balcony railings, old period doors, accessories and materials like zinc, terracotta, cement tiles, century old reclaimed wood flooring etc. We pulled back the structure both from the front and the rear facades of the building.

I think at least we had contributed with a miniscule touch to the memory of Istanbul.