Faikpaşa Caddesi No: 52

Çukurcuma, Beyoğlu
TARİH / DATE
KATEGORİ / CATEGORY
Restorasyon / Restoration
DETAYLAR / DETAILS

TR: FaikPaşa Caddesi’nin Galatasaray Lisesi’ne yakın ucunda bulunan ikiz iki binadan biri olan yapı, içindeki işgalciler çıktıktan sonra restore edilmeye başlandı. Cephe bezemeleri yer yer kırılmış ve erimiş olduğundan taş işçiliği ve kalıplamalar ile bugünkü haline getirildi.

 

Faik Paşa’daki görkemli yapıların karşı sırasında, zengin ailelerin çalışanları için yaptırılan mütevazi evlerden biri olan yapı her katta 1,5 oda ve üstünde bir çamaşır terası olarak yapılmış, içinde önemli detaylar barındırmakta olmasına ragmen cephesi döneminin bezemelerine güzel bir örnektir.

 

EN: The building is situated at the lower end of Faik Pasa Street. It is one of the twin buildings. We started the restoration after the squatters have moved out. The façade decorations were partially lost and damaged. Stone masters and moulders have worked hard until we could restore the façade.

 

The building is one of the modest and small buildings built across the rich mansions on the right hand side of the street. It is believed that the left hand side modest buildings were built for the employees of the rich families on the right hand side. The House consists of 1,5 rooms on each floor, a basement with it’s well and a laundry terrace. Although interiors do not have any important features, the façade is a very good example of the period architectural ornaments.